Zadzwoń i zapytaj o wycenę: 605 581 310

MultiPurpose

Magia kolorów: Jak optycznie zmieniać przestrzeń wnętrz? 

O tym, jak wielką moc posiadają kolory w aranżacji przestrzeni, wiemy już od dawna. To właśnie one wprowadzają do wnętrz spokój i harmonię, nadają im charakteru, czy przełamują monotonię wystroju. Ich potencjał jest jednak znacznie większy! Dzięki odpowiedniemu doborowi barw, możemy bowiem powiększyć lub pomniejszyć optycznie pomieszczenia, a nawet wydłużyć je czy poszerzyć. Jak to zrobić? Jakie kolory na ścianie wybrać, by przestrzeń nabrała innego wymiaru? Sprawdź nasze sztuczki i odkryj magię, tkwiącą w kolorach!

Jak malować pomieszczenia, aby optycznie zmieniać ich rozmiar?

Jakim kolorem pomalować pokój, by powiększyć go optycznie?

Mała przestrzeń nie stwarza dużych możliwości aranżacyjnych. Odkrywając potencjał, tkwiący w różnorodnych barwach, możesz jednak optycznie ją powiększyć. Jeśli chcesz tego dokonać, unikaj ciemnych kolorów, które wywołają odwrotny do zamierzonego skutek. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej sięgnąć po jasne, a zarazem zimne odcienie. Taki kolor na ścianie nada wnętrzom harmonii, stając się jednocześnie idealnym tłem dla dodatków w bardziej dynamicznych barwach. Jakim kolorem pomalować pokój, by powiększyć go optycznie? Doskonale sprawdzą się tutaj:

  • biel, która odbija światło, powodując optyczne powiększenie przestrzeni,
  • neutralne i spokojne odcienie pastelowe,
  • szarość, dzięki której można przełamać monotonię barw, uzyskując jednocześnie wrażenie głębi,
  • błękit, sprawiający, że ściany optycznie oddalają się od siebie.

Które kolory na ścianie optycznie zmniejszają przestrzeń?

Odpowiedni kolor na ścianie może nie tylko powiększyć niewielką przestrzeń, ale również optycznie ją zmniejszyć, co sprawdza się zwłaszcza w dużych pomieszczeniach, wymagających stosownej aranżacji. Rozwiązaniem, najczęściej wybieranym przez architektów wnętrz, są w takiej sytuacji ciemne barwy. Nie musisz jednak obawiać się, że kolory na ścianie przybiorą czarny odcień. Dobrym pomysłem może być butelkowa zieleń w matowej odsłonie. Podobny efekt optyczny przyniosą również ciepłe kolory, jak pomarańcze czy czerwienie. Decydując się na takie rozwiązanie, warto pomalować nimi nie tylko ściany, ale również i sufit. 

Jak skrócić lub wydłużyć wnętrze za pomocą farby malarskiej?

Jaki kolor na ścianie skróci lub wydłuży wnętrze?

Zbyt krótkie lub – wprost przeciwnie – za długie pomieszczenia wymagają specjalnych działań. Dzięki odpowiednim trikom możliwa jest bowiem zmiana ich proporcji. Jakim kolorem pomalować pokój, by optycznie go skrócić? W takiej sytuacji warto sięgnąć po dwie barwy, które skomponują się ze sobą, pozwalając jednocześnie w pełni osiągnąć zamierzony efekt. I tak:

  • krótsze ściany w pomieszczeniu powinny być pomalowane na ciepły, głęboki i intensywny kolor, który zdominuje aranżację wnętrza,
  • kolor na ścianie dłuższej powinien być zimny i znacznie jaśniejszy, tworząc kontrast z wcześniej wybranymi barwami.

Odwrotny skutek przyniesie natomiast pomalowanie dłuższych ścian na ciemniejszy kolor. Pomieszczenie wyda się nam wówczas znacznie dłuższe, niż jest w rzeczywistości, a jego przestrzeń optycznie będzie przypominać kwadrat.

Które kolory na ścianie poszerzą optycznie pomieszczenie?

Wąskie pomieszczenia to prawdziwa zmora każdego architekta wnętrz. Na szczęście istnieje skuteczny sposób na ich optyczne powiększenie. Kolejny już raz warto tutaj sięgnąć do całego wachlarza rozwiązań, jakie daje magia kolorów. Tym razem masz do wyboru dwie różne możliwości. Pierwsza z nich sprowadza się do pomalowania ścian, podłogi i sufitu w przeciwstawne barwy. Kolory na ścianie powinny wpisywać się wówczas w jasne tonacje, kontrastując z ciemnym odcieniem podłogi i sufitu. Drugie rozwiązanie wymaga z kolei nieco więcej zaangażowania, choć jego rezultaty z pewnością wynagrodzą wysiłek, włożony w prace malarskie. Efekt wydłużenia wnętrza przyniosą bowiem poziome pasy, namalowane na dłuższych ścianach. Dzięki nim pozbędziesz się klaustrofobii, a ciasne pomieszczenie nabierze zupełnie innego charakteru.

Sprawdź nasze realizacje!

Jak kolor sufitu wpływa na postrzeganie pomieszczenia?

Wiesz już, że kolor na ścianie w znaczący sposób determinuje wrażenia optyczne. Warto jednak poświęcić nieco czasu również sufitowi, bo to właśnie dzięki niemu możliwe stają się kolejne sztuczki, zmieniające wizualny odbiór przestrzeni. Wybierając jego barwę, warto wiedzieć, że:

  • biały sufit sprawdzi się w niewielkich wnętrzach, powiększając je optycznie,
  • intensywny kolor sufitu sprawi, że pomieszczenie wyda się bardziej przestronne i szersze.

Barwa sufitu determinuje również optyczny odbiór wysokości pomieszczeń. I tak ciemny sufit obniży wysoki pokój, choć w tym przypadku trzeba zrezygnować z czarnej barwy, która nie przyniesie pożądanych rezultatów. W niskich pomieszczeniach należy postawić z kolei na jasne kolory sufitu, dzięki którym staną się one optycznie wyższe.

Czy warto malować sufit w kolorze ścian?

Przywykliśmy już do różnorodnych kolorów na ścianach i nikogo nie dziwią czerwone, zielone czy fioletowe wnętrza. Dotyczy to również sufitów, które można pomalować na dowolny odcień. Warto jednak poświęcić nieco czasu na jego wybór, by komponował się on z pozostałymi elementami aranżacji i nie zaburzał optycznego odbioru przestrzeni. Architekci wnętrz coraz częściej sięgają po monochromatyczne rozwiązania, które wprowadzają wrażenie przestronności i nadają pomieszczeniom wysublimowanej elegancji. Decydując się na sufit w kolorze ścian, warto jednak sięgnąć po jaśniejsze odcienie. Dzięki temu przestrzeń nie zostanie przytłoczona i nie utraci ona swoich walorów estetycznych.

Jak wybrać panele podłogowe?

Jak wybrać idealne kolory na ściany i sufity?

Jak nietrudno zauważyć to, jakim kolorem pomalować pokój nie jest łatwą decyzją, a wybrane kolory na ścianie mogą budować estetykę wnętrz, ale również optycznie zaburzyć przestrzeń. Niewłaściwie dobrane tonacje to droga do aranżacyjnej porażki, niezależnie od tego, jak wiele wysiłku i pracy włożysz w jej opracowanie. To właśnie dlatego nasi specjaliści pomagają dobrać odpowiednie rozwiązania, podpowiadają, po które kolory warto sięgnąć i jak pomalować pomieszczenia, by uzyskać satysfakcjonujący efekt. Zachęcamy więc do kontaktu wszystkich tych, którzy pragną wykorzystać magię kolorów w aranżacji wnętrza.

Zadzwoń do nas i zapytaj o wycenę!

Go to top of page